Title

DescriptionDescription

 

Title - Lightbox

Description

OFİS 16 MİMARLIK

 

2011 yılında Ankara’da kurulmuş mimari tasarım, uygulama ve kentsel tasarım alanlarında hizmet veren bir mimarlık ve tasarım ofisidir. Kuruluş tarihinden bugüne farklı ölçeklerde proje üretimi yaparken proje verileri ile müşteri ihtiyaçlarını en akılcı çözümlerle harmanlayarak çevreye uyumlu, yaşam mekan kalitesini yükselten estetik, yenilikçi ve dünya standartlarında tasarımlar yapmayı hedefler.

 

Tasarım sürecinin tüm aşamalarında aktif rol almakta olan Ofis 16 Mimarlık konsept aşamasından iç mekan tasarımı ve detay üretimine kadar geniş bir alanda hizmet vermektedir. Yerel ve uluslararası yönetmelik ve uygulamaları göz önünde bulundurarak gerçekçi ve üretilebilir bir yapı bütünü elde etmeye odaklı dinamik kadrosuyla yurtiçi ve yurtdışı projelerde deneyim sahibidir.

 

Katıldığı ulusal ve davetli mimari proje yarışmalarında ödülleri bulunmaktadır.

 

 

OFİS 16 ARCHITECTURE

 

It is an architectural design office founded in 2011, based in Ankara, which is mainly concentrating on architectural concept projects, construction projects and urban design projects. Since it was founded, while producing projects in various scales as a multidisciplinary office, it was aimed to create innovative and world-class projects while blending the context of the project and client requests with rationalist solutions.

 

Since it takes an active role in all phases of the design process, Ofis 16 Architecture provides a wide range of architectural service from interior design to detail drawings. With an approach of creating realistic and applicable architectural projects while considering national and international regulations, Ofis 16 Architecture has vast experience on national and international projects by means of its dynamic team.

 

Ofis 16 Architecture has won several awards in national and restricted architecture and urban design competitions.

 

 

YAPI BİLGİ MODELLEMESİ

Ofis 16 Mimarlık gelişen yapı teknolojisini ve üretim tekniklerini yakından takip ederken, iş geliştirme sürecinde de gelişen teknolojiden faydalanmakta ve proje ihtiyaçlarına en iyi hizmet eden üretim tekniklerini kullanmaktadır. 2012 yılından beri BIM / Bilgisayar Destekli Tasarım teknolojisini konsept aşamasından detay aşamasına kadar aktif olarak kullanarak proje üretim sürecini en verimli hale getirmektedir.

 

 

BUILDING INFORMATION MODELLING (BIM)

While Ofis 16 Architecture is following construction technologies and production techniques closely, all projects are being carried out by means of computer programming of the latest technology for responding the project needs. Since 2012, the projects are being developed completely in BIM / Building Information Modeling, from concept design to the details in depth, which is providing most efficient production process.

 

 

 ORTAKLAR   PARTNERS

 EKİP   TEAM